O RASIE

Pudel toy


Kraj pochodzenia
Francja

Wygląd
Ma wygląd pomniejszonego pudla miniaturowego i zachowuje te same ogólne proporcje, spełniając wszystkie wymogi wzorca. Wszelkie oznaki skarłowacenia są niedopuszczalne - jedynie guz potyliczny może być słabiej zaznaczony. Bystry i aktywny.

Wielkość
Poniżej 28 cm

Szata
Bardzo obfita, włos miekki, wełnisty, elastyczny, z naturalną tendencją do skręcania się. Dopuszczalna jest również szata sznurowa (jak u komandora) - obecnie bardzo rzadka.

Maść
Czarne, białe, morelowe, brązowe i srebrne

Głowa
Wytworna, o prostych konturach, proporcjonalna do tułowia. Długość musi wynosić nieco ponad 2/5 wysokości psa w kłębie. Nie może być ciężka lub masywna, jak również zbyt delikatna. Rzeźba głowy musi być widoczna pod pokrywającą ją skórą.

Oczy
Osadzone na wysokości stopu i lekko skośne, kształtu migdału. Czarne lub bardzo ciemnobrązowe u pudli czarnych, białych, srebrnych i morelowych; mogą być ciemnobursztynowe u pudli brązowych.

Uszy
Dość długie, opadające wzdłuż policzków, osadzone w przedłużeniu linii rozpoczynającej się ponad nosem i przechodzącej poniżej zewnętrznego kąta oka, płaskie, rozszerzające się poniżej nasady i zaokrąglone na końcach, okryte długą, falistą sierścią.

Tułów
Długość zwykle nieco większa niż wysokość w kłębie. Klatka piersiowa sięga dołem do łokcia, szerokość równa jest 2/3 jej głębokości (od kręgosłupa do mostka). Jej obwód mierzony za łopatkami musi być przynajmniej o 10 cm większy niż wysokość w kłębie. Lędźwie mocne i muskularne. Brzuch podciągnięty. Zad zaokrąglony, ale nie opadający.

Kończyny przednie
Idealnie proste i równoległe, eleganckie, dobrze umięśnione, o mocnym kośćcu. Wysokość mierzona od łokcia do podłoża wynosi 5/9 wysokości od kłębu do podłoża.

Kończyny tylne
Oglądane z tyłu równoległe, mięśnie dobrze rozwinięte i wyraźnie widoczne. Staw skokowy dość dobrze ukątowany. Kąty biodrowo - udowy, piszczelowo - udowy i piszczelowo - skokowy muszą być dostatecznie głębokie, aby uniknąć stromych kończyn, które powodują niepożądany, przebudowany zad.

Ogon
Osadzony dość wysoko, na linii lędźwi. Powinien być skrócony o 1/3 długości lub do połowy, w przypadku pudli z szatą lokowatą. Jednak długi i prawidłowo noszony ogon nie stanowi wady. Może pozostać naturalnej długości u pudli z szatą sznurową. W ruchu ogon niesiony ukośnie.

Źródło: